ASLINDA PARA HER ŞEYPara Her Şey

Belki ilk anda bu söylediğim bu söze karşı çıkanlar olduğunu duyar gibiyim. Lakin sakin olun. Kimileriniz bu yazımı okuduktan sonra bana hak verecek, kimileriniz ise kendi görüş ve düşüncesi çerçevesinde bu beyanımı kabul etmeyecek. Fikirlere ve düşüncelere saygımdan dolayı herkesi kendi fikir ve düşüncesi ile baş başa bırakıyor yazıma başlıyorum.


Aslında para her şey konusunu birkaç farklı bakış açısından bakarak şöyle değerlendirdim.Birinci Husus: Paranız olmadığında, maddi olarak bir sıkıntı içinde iken kaç yakınınız kaç arkadaşınız, kaç dostunuz sizinle paylaşım yapıyor? Kaç insan sizin hal ve ahvalinizle alakalı paylaşım yapıyor? Kaç insan kapınızı çalıyor?  Şimdi başınızı ellerinizin arasına koyun ve düşünmeye başlayın.

    

Ya paranız olsaydı neler olacaktı. Sizi aylardır yıllardır arayıp sormayan yakınlarınız, sıkıntı çektiğiniz günlerde yanınızda olmayan arkadaşlarınız, paylaşımlarını sizlerle paylaşmayan dostlarınız bir anda yanınızda, yakınızda olacak. Ummadığınız insanlar yanınızda türeyecekti. Öyle şeylere şahit olacaksınız ki, en özel sohbetlerin, en gözde mekânların aranılan sorulan insanı olacaksınız. Farkında mısınız?

  
İkinci Husus: Sevdiğiniz önemsediğiniz insanlar var hayatınızda durumları gerçekten sıkıntılı, biliyorsunuz ki elinizde imkânınız olsa yardımcı olacaksınız. Lakin sizinde elinizde avucunuzda bir paranız yoksa nasıl yardımcı olacaksınız. Hani lafa gelince Müslüman’ız diyoruz ya “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyor Hazreti Peygamber. Paranız yoksa nasıl yardımcı olacaksınız? Haydi, şimdi açık yüreklilikle konuşalım paranız imkânınız yoksa kimse sizin halinizden anlamaz. Konuşulan laflar, söylenen sözler havada kalır.

  

Üçüncü Husus: Evlilik gibi kutsal bir yola yöneldiğinizi farz edelim. Deli gibi seviyorsunuz, âşıksınız bir insana; emin olun ki azıcık paranın kokusunun gittiğini gören hanımefendilerin (istisnalar hariç) bir anda ağzından şu cümlelerin döküldüğü…- Canım aşk, sevgi karın doyurmuyor. Paran yoksa…Tarihte birçok kez dile getirilmesi manidar değil mi?Şimdi yeniden soruyorum. Para sizce de birçok şeyin anahtarı olduğu gibi aşkında, sevginin de anahtarı değil mi?

  
Dördüncü Husus: Paranız yoksa Devlet Baba bile sizin yüzünüze bakmıyor. Şaka değil gerçek. Öyle yüksek kürsülerden atılan laflarla işlerin yürümediğini göreceksiniz. Mesela oldu ya hastalandınız hastaneye yolunuz düştü. Herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa birde üzerine maddi olarak da imkânınız yoksa şundan emin olun yüzünüze bakan olmuyor. Ha dediniz oldu da baktırdım. Eğer ilaç yazdı ise doktorunuz yine imkânınız yoksa o ilacı bile alamıyorsunuz. Şimdi oturun bir kez daha düşünün gerçekler ne kadar acı…Beşincisi Husus: Artık canınıza tak dedi, dediniz ki bir işim olsun, bir yerlere geleyim okuyup eğitim alayım diye düşündünüz. Zar zor olsa da kıt kanaat imkânlarla okulunuzu bitirdiniz. Bitirmekle olmuyor bu işler önünüze bazı sınavlar sunuyorlar. Peki, bu sınavlar elinizi kolunuzu sallayarak gireceğiniz sınavlar mı? Tabi ki bu sınavlara girebilmek için belirli bir ücret yatırmanız gerekiyor. Ve yahut bu sınavlara hazırlanmak için bazı kaynaklara ihtiyacınız olacak. Bunlar içinde paranızın olması şart.Para birçok şeyin olduğu gibi eğitiminde anahtarı... Maalesef parasız eğitim yok! Altıncı Husus: Tamam tamam dediniz ben öleyim en iyisi. Öyle kolay değil ölmek. Bu işin kefen parası var. Belediyeden mezar satın alma parası var. Arkanızdan bir mevlit okutmak icap etti. Gelenlere bir helva ikram etmek adettendir ya paranız yoksa bunlar bile hikâye…

    
Ve nice bunun gibi birçok hususu örneklendirebiliriz. Şimdi elinizi bir daha vicdanınıza koyun ve bir kez daha düşünün. Akıl ve mantık terazisi ile bir kez daha tartın. Doğan çocuğun bile borçlu doğduğu bir ülkede- Para her şey mi?- Evet, adam akıllı para kazanmak için çalışacağınız bir işiniz yoksa veya bir para akışı sağlayacak gelir kaynağınız yoksa…- Ne yazık ki Para her şey                           

Doktor Hayat  / Aslında Para Her Şey
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

10 yorum :

 1. Neden insanlar böyle. Herşeyin değerini para ile ölçüyorlar :( Bu çok kötü.Evet her şeyin bir değeri var ama para değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Yağmur Tozu

   Öncelikle kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Keşke birçok şeyin değeri para ile ölçülmeseydi. Ama ne yazıkki sadece bizim toplumumuzda değil birçok dünya toplumunda bu husus bir kanayan bir yara halini almış durumda.

   Evet para herşeyin değerini ölçmesede birçok şeyin anahtarı olabiliyor. İşte o anahtar değeri para ile ölçülemeyen birçok husus içinde azda olsa bir ölçü oluyor. Çözüm mü devletler vatandaşlarının yaşaması için gerekli standart şartları oluşturmalı ve ekonomik refah seviyesine ulaştırmalı. Yoksa para hayatta bir çok şeyin ölçü kaynağı olmaya devam edecek.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 2. Bu bir gerçek yaşamımız ve çağımız kapitalizme en uygun hatta kapitalizme göre oturtulmuş bir çağ. Parayı asla hayatımızdan çıkartamayız. Ama pra bizi hayattan çıkartır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Serdar Torlak

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi,saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 3. Birde insanları değilde hayvanları ve bitkileri düşünelim onlara yiyecek, içecek, yuva, eş, yavru vb. Herşeyi karşılıksız veren Yaradan bizlerede aynısını veriyor. Peki onlarla bizim aramızdaki fark nedir?
  Sadakat, inanç ve Güven.
  Bizde eksik olan bunlardır.
  Yazınızın içeriğine maalesef katılıyorum. Dünya Şuan ne yazıkki bu dediğiniz durumda.
  TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Mustafa Kelleci

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi,saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 4. Para her şey değil dediğimiz günler çokkk eskiler de kaldı maalesef.
  Parayı her şey olabilecek duruma soktular ,varsa iyisin yoksa adım bile atamazsınız.
  Güveni ,sevgi,sadakat,dürüstlük duvarlarını bile yok ettiler.
  Önce muhtaç hale getirip sonra bir parmak bal çalar gibi sunup fazlası için kişiliklerin yok edildiği bir döneme getirdiler.
  Doğru ve yerin de bir yayın olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Hatice Yazıcı

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi,saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 5. maalesef para herşey ama herşey para değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Güzel ve Kültürlü

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi,saygı ve hürmetlerimle

   Sil