EĞİTİM ŞART 2Babalar

 

Babalar


Öyle ben çalışıyorum, yok hayatın tüm yükü benim üzerimde deyip öyle ufak tefek kaçamaklarla kaçamazsınız, saygıdeğer babalar eğitimin pençesinden. Tamam, eyvallah erkeksin zor tabii ki aile reisi olmak, hele de çoluk çocuk yetiştirmek. Ama evlilik gibi kutsal bir davaya, aile gibi güzel bir ortama adım atmaya sen bilerek ve isteyerek adım attın. O yüzden bir yerlere kaçma.

Bir evladın varsa; bu kız çocuğu olsun veya erkek çocuğu olsun fark etmez. Oturup bir düşündün mü ben bu çocukları annelerine bırakıp gidiyorum. Ve yahut anneleri de çalışıyor olsun. Bu çocukların durumları hakkında kendine şu soruları soruyor musun?

- Çocuğumu gün içinde bir yerlere bırakıyorum, gün içinde neler yaşıyor diye akıl edip akşam eve gelince çocuğun ile oturup konuşuyor musun?

- Çocuğumun bir sıkıntısı bir derdi var mı diye çekip bir köşeye onunla arkadaşça muhabbet edebiliyor musun?

- Ve yahut bir gün okuluna, işine, kursuna… V.s gidip sorup soruşturuyor musun?

- Bu çocuk kimle arkadaşlık, kimle dostluk yapar diye araştırıyor musun?

Hadi daha fazla uzaklara gitmeyelim.

- Eşin ile ufak bir sorun yaşadığında bile bunları çocuklara aksettirmeden, çekip bir köşede iki medeni insan gibi çözüme ulaştırabiliyor musun?

Bir düşün, bir babanın anne ile olan iletişiminin çocukların psikolojisini ne denli etkilediğini.

Haydi, açık yüreklilik ile söyleyelim. Sosyal hayatımızda harcadığımız zaman kadar, çocuklarımıza ve ailemize ne kadar zaman ayırıyoruz? Oturup eşimizle bir arkadaş gibi ailemiz için sohbet ediyoruz?

Mesele büyük ve ciddi beyefendi…

Her şeyi kadından bekleme hayat müşterekse eğer; sende diyorum şu meseleye de bir el atsan diyorum. Olabilir paran, imkânın yoktur. Zor şartlarda çalışıyorsundur. Eğitim düzeyinde alt sevide olabilir. Hâsılı kelam çok ama çok şey olabilir.

Unutma Baba!

Geleceğin neslini oluşturacak evlatlarına;

Edep ve adabı öğretebilirsin.

Güzel ahlakı ona aşılayabilirsin.

Evlatlarının yanında güzel hal ve hareketler sergileyebilirsin.

Onunla bir dost bir arkadaş olabilirsin.

Bunlar için çok bir imkâna gerek yok. Sadece senin bir erkek olduğunu bildiğin kadar, bir baba, bir eğitmen olduğunu da unutma.

Doktor Hayat / Eğitim Şart (Babalar)
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

2 yorum :

 1. Nacizane olarak evlatlariyla arkadaş ilişkisi içinde olan aileler değilde gerçek ana baba olabilmek önemlidir bence. Biz ana babamızla arkadaş gibi yetişmediğimiz için sorun yaşamadık fakat yeni nesillerin arkadaş ile ana babayı karıştırdığını görüyoruz. Tabikide bunu yapan yine bizleriz, birgün ana baba başka birgün arkadaş olmaya çalışıyoruz. Çocuklar bizlerin kim olduğunu çözemiyor. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Mustafa Kelleci Beyefendi

   Kıymetli yorumunuz ve ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil