KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜ

Kitap Okuma


Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma

Ne kadar zormuş bu kitap okuma işi… Yıllardır durup düşünürüm. İnsanoğlu kitap okuma kültürünü neden kendine çok zor görür. Hatta çoğu insanın hayatında imkânsızlar içinde yer alır. Vay arkadaş ne zormuş bu kitap okuma işi… Düşünüyorum da aslında zor olan kitap okumak değil, zor olan insanın kitap okuma alışkanlığını edinememesi.

Peki,  kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? İşte bu sorununu cevabını güzel bir atasözü ile açıklamak yerinde olur. “Ağaç yaş iken eğilir.” Küçük yaşlarda çocukların kitaplara olan ilgisini çekmek için gerekli çalışma yapılmaz ve gerekli hassasiyet gösterilmezse; uzun vadede bir şeyler beklemek hata olur. Peki, bu çalışmanın temeli nerede başlıyor? Tabikide Ailede... Anne ve babanın çocuk eğitimindeki rolü ile başlıyor. Anne oradan seslenecek. “Ben onca işin gücün içinde çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırırım diye, onu mu düşüneceğim.” Sonra oradan baba lafın arasına girecek. “Yahu ailenin en büyük yükü benim üzerinde zaten. Birde çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırırım diye onun sorumluluğunu mu alacağım?” Evet, bu sorumluluk sizlerin üzerinde sayın anne ve babalar… Eğitim şart anneler, Eğitim şart babalar.

Öyle basit bahaneler ile işin içinden çıkmaya çalışmayacaksın. Evde oturup televizyon karşısında, bilgisayar başında veya cep telefonu ile azıcık az vakit geçirip; kitap okuyacaksın. Okuyacaksın ki ailen de seni örnek alacak. Okuyacaksın ki daha fazla bilgi edineceksin. Okuyacaksın ki ufkun genişleyecek. Okuyacaksın ki daha iyi analiz yapacaksın yaşadığın hayatı ve yaşattın hayatı… Okuyacaksın ki kulaktan duyma bilgilerle yaşamayacaksın bu dünyayı.

Okuyup da adam mı olacaksın?

 Aslında bu soruya fazlasıyla sinir olurum. Okuma ile adam olunmaz. Zaten ortalık okuyup da adam olduğunu zanneden insanlarla dolu… Adam olmak için kitap okunmaz. Kitap yeni ufuklara yelken açmak için, yeni bilgiler, yeni edinimler kazanmak için okunur. Okudukça meraklanılır. Meraklandıkça yeni şeyler keşfedilir. Keşfedildikçe de paylaşılmaya başlanılır. Ve paylaştıkça çoğalır ve çoğaldıkça kocaman bir bilgi hazinesi çıkar karşımıza. Kitap okumak,  adam olmanın ötesinde bir hazinenin gelecek nesillere de aktarılmasını sağlar. O yüzden adam olduğunu zannetmek için değil; Adam gibi adam diyebileceğimiz insanlar ve nesiller yetiştirebilmek için okumalıyız, okutmalıyız.

Ülke olarak kitap okuma konusunda özürlü olduğumuzu söylesek yanlış olmaz. Bilhassa da kitap okuma özürlü kısmın okumuş olarak gördüğümüz insanlar arasından çıkması açıkçası üzücü bir durum.  Öğrencilerine “kitap okuyun  diyen bir öğretmenin yılda çok değil, 3 kitap dahi okumaması manidar değil mi? Sizce bir eğitimcinin kitap okumamasının toplumda nelere mal olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bir anne, bir baba kadar mesuliyeti olduğunun…  Bir toplum onun ellerinde şekilleniyor olmasının farkında mı?

Toplum olarak kulaktan duyma bilgiler ile yaşıyoruz. İstisna insanlar hariç oturup bilgilerin doğruluğunu araştırmak için açıp bir kitap okumuyoruz. Sözde Müslüman’ız. Sözde Kuran-ı Kerimin İlk ayeti “OKU” Sözde Peygamber Efendimiz okuma konusunu fazlasıyla işlemiş. Müslüman’ım diyen kaç insan yüce kitabını açıp bir kere adam akıllı okumuştur? Emin olabilirsiniz ki yüzde 99’ u Müslüman olan bir ülkenin ne yazık ki, yüzde 10’nu oturup yüce kitabını bir kez olsun okumamıştır. Oturup okumak içinde hacı hoca olmaya da gerek yok.  Yeter ki okumak isteyin.

Kitap Okumanın Faydaları Ve Kazandırdıkları

Kitap okumak, kocaman bir bilgi hazinenin sahibi olmanızı sağlar.

Kitap okumak, farklı bakış açıları kazanmanızı sağlar.

Kitap okumak yaşadığınız hayattan lezzet almanızı sağlar.

Kitap okumak düşünce yapınızı olgunlaştırır.

Kitap okumak aynı zamanda hayal gücünüzü arttırır. 

Kitap okumak kültürel alt yapınızı da zenginleştirir.

Kitap okuyan insan daha akıcı bir dil kullanır.

Kitap okuyan insan öğrendikleriyle kalmaz bunu paylaşmayı da bilir.


Ve daha nice faydaları ve kazanımları saymakla bitmez. Kitap okumanın bu kadar fayda ve kazanımları bizler için var iken; neden hala elimize bir kitap alıp okumaya başlamıyoruz. Kitap okumanın sizin için bir zaman kaybı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kitap okumak bir zaman kaybı değil, bilakis zaman kazanımının ta kendisidir.

Eğer ömrünüzde faydalı bir insan olarak anılmak istiyorsanız. Kitap okuyun ve sevdiğiniz insanların kitap okumasına vesile olun. Sevdiklerinize hediye kitap satın alın. Hayatınızı kulaktan dolma bilgiler ile yaşamak yerine okuyarak öğrendiğiniz paylaşarak büyüttüğünüz bir hazine ile zenginleştirin. Hayat kitap okuyarak daha bir güzel…


Not: Kitap almak için artık kitapçıya da gitmenize gerek yok. Artık internette de birçok kitap satış siteleri mevcut. Yapmanız gereken tek şey okuyacağınız kitabı seçmek.
 

Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

12 yorum :

 1. "Mevlana'ya bir gün sormuşlar;
  - O kadar okursun, o kadar yazarsın, ne bilirsin?
  Mevlana şu cevabı vermiş;
  - Haddimi bilirim."
  Çok güzel bir söz "Haddimi bilirim"
  Dediğiniz gibi örnek olmak gerekli evlatlarımıza ve çevremize.
  Kitap okumasak bile blog okuyalım, böyle güzel yazıları bulmak kolay olmuyor.
  Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Musatafa Kelleci

   Kıymetli yorumunuz ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 2. Dücane hoca kuranı Kerim hakkında bir seminer vermeden önce sorar -kuranı 50 defa anlayarak okuyan kaç Kışı var? Kimsenin eli kalkmaz, 30 a indirir 20 ye indirir en son 5 kere okuyanda mi yok der tek tük el kalkar. Güya konuyla derinlemesine ilgilenen kişilerin ÇOĞU bile 5 defa anlamamış bütün kuranı. Hele de halktan beklemek bu durumda maalesef gerçekçi degıl. Ama son donemde iyileşme oldugu kanısındayım. Özellikle Kütüphaneler arttıkça daha cok okuma oranı artacaktır. Maalesef kitap satın almaya gücü yetmeyecek kimseler cok. Kütüphaneler bu acıdan cok onemlı.

  Eskiden talebeler kendileri Okumayı talep edermiş ya şimdi biz öğrencilere zorla ders ÖĞRETME peşindeyiz. Öğrencilik, Öğretmenlik akademisyenlik gibi alanlarda asil amaç gelecek kaygısı ya da Kazanç olmamalı. Biraz daha idealist olabilmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Bize Her Yer Okul

   Kıymetli yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Lakin bahsettiğiniz bir kaç hususa katılmıyorum. Kitap almaya gücü yetmeyen insan çok demişsiniz. Şöyle oturup etrafınıza birazcık dikkatli bakarsanız şunu göreceksiniz. Çağında küçügünden büyüğüne her kesin elinde en az 500 tl ile 4000 tl arasında cep telefonu mevcut bir telefona onca veren bir insan 10 lira 50 lira arasında bir kitaba para veremeyecek kadar fakir değil. Ayrıca kitap okumak isteyen e- kitap projeleri ilede kullandığı tüm teknolojik aletler ilede kitap okuyabilir. Yeterki istesin.

   Diğer bir husus ise maalesef öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin bir çoğunun amacı eğitimden ziyade maddi kaygılar olmuş. Öğrenciye örnek olacak öğretmendir, akademisyendir. Ne yazık ki 20 yıllık eğitim hayatım boyunca karşılaştığım ve gördüğüm birçok öğretmen ve akademisyen kitap okuma noktasında ne yazık ki öğrencilerine örnek olabilecek kadar kitap okuduğunu göremedim. (İstisnalar hariç)

   Sevgi Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
  2. Bu Yüzden daha idealist olmalıyız dıye düşünüyorum ya. Öğrenciler ve özellikle akademisyenler bir de öğretmenlerin işlerini "iş" olarak degıl de misyon olarak görmesi kendini geliştirmesi gerek bu da alanındaki yenilikleri takip etmesiyle ya da bence etik alanda okumalar yapmasıyla mümkün olur.

   Telefon konusunda Haklısınız iş israfa gelince bol bol harcıyoruz kitaba gelince elimiz gitmiyor. Ama şunu da göz önünde bulundurmak Lazım bence. Başta Kışı kitaba 20 tl vermeye değer görmese de Başlarda kütüphanelerle belli bir okuma alışkanlığı edinebilir bence önemli olan kitaba Verdiğimiz Değeri ilk aşamada arttırmak ve Alışkanlık Sağlamak. Satın alırken belki bahane ediyorsa Kışı Pahalı Oluşunu o zaman kütüphane kitaplarıyla adım adım Alışkanlık edinme yolunda ilerler. Bir yerden sonra da kitaplara ödeyeceği Ücretler gözüne gelmeyecektir. Naçizane görüşüm.

   Sil
 3. Hatırlıyorum da gençliğimde etrafta bulduğum bütün Kütüphaneleri degerlendirirdim. Özellikle gelişmiş ülkelerde de halk kütüphaneleri üst seviyede KULLANILIYOR. Satın almanın önemine ben de Katılıyorum ozellıkle yazarları ve sektörü desteklemek için Kitabı'n orjinalini almak. Korsana itibar etmemek gerekir. Ama Şahs-ı fikrim Kütüphaneler okuma alışkanlığı edinme konusunda ve Alışkanlık edindikten sonra da dahil gerekli. bilmiyorum Kütüphaneler bende bilmediğim bir aitlik duygusu uyandırıyor kimseye ait olmayan kitaplarda geri vereceğim ve o kitabı evde muhafaza edemeyeceğim duygusu okuduklarımı daha bir dikkatle Aklımda tutmaya ve notlar almaya itiyor beni. Bu da daha kaliteli bir Okumayı beraberinde getiriyor. Herkeste böyle hissettirmez belki ama bence kitap almak Şart degıl. Kütüphaneden okuyan da satın alan da bence ayni yone BAKIYOR

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel ozetmissiniz bir ara baska calismam gereken derslerim oldugindan bende kitap okumami bıraktım ama yanilmisim benim ruhuma cok iyu geliyirmus bunu anladım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Keyifli Anne

   Kıymetli yorumunuz ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 5. 2 çocuğumada oyuncaktan cok kitap alıyorum ama ellerine verip alın okuyun demiyorum önce ben okuyorum önce ben kitaplarımı seviyor değer veriyorum onlarda bunu görüyor şimdi ikisinede hediye ne alayım diye sorduğumda oyuncaktan önce kitap istiyorlar nasıl mutlu olduğumu anlatamam tabii :) kısaca kitap okunmayan bir evde bir çocuğa kitap okumayı sevdirmek mümkün değilll

  YanıtlaSil
 6. Sayın Gülşah Önen Hanımefendi

  O kadar güzel örnek bir davranış sergiliyorsunuz ki takdir ettim şuan. İşte dedim, Örnek bir ebeyn böyle olmalı. Kıymetli yorumunuz ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

  Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

  YanıtlaSil
 7. Görüşlerinize büyük ölçüde katılıyorum. Malesef okuma alışkanlığımız yok onca boşa harcanan vakit varken... Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Yağmur Tozu

   Kıymetli yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ediyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil