KİŞİSEL BLOG SAYFALARINDA YORUM YAPMA

Blog sayfalarında yorum yapma


Yorum Yapmak


İnternet sitelerinde paylaşılan içeriklerin çoğu resmi bir dille yazılmış olup daha çok bilgi vermeye yöneliktir. Bu içeriklerin altına ziyaretçiler yorum yapsa da site sahiplerinin çoğu zaman yorum yapmadıkları görülür. Oysa site içinde ve site dışı Seo’da yorum yapmak son derece önemlidir. Kişisel bloglarda paylaşılan yazılar daha çok sohbet havasında olduğu için ziyaretçilerin yorum yapma ihtimali daha yüksektir. Bu yorumlar kimi zaman bir tebrik, bazen bir soru bazen de konuyla alakalı ek bilgiler olacaktır. Dolayısıyla yoruma ne açıdan bakılırsa bakılsın içeriği zenginleştirecek nitelikte olması gerekir. 

Kişisel bloglara yapılan yorumların kısa süre içerisinde, dikkatli bir şekilde cevaplanmaları gerekir. Bu yorumlara verilen cevaplar, yorum yapan kişinin cevap aldığını görmesi ve sürekli sitenizi takip etmesi demektir. Bu kişinin sitede paylaşılan konulardan hoşuna gidenleri sosyal medya hesaplarından ve çeşitli forumlar üzerinden paylaştığı düşünülürse, yorum yapmanın kârlı bir iş olduğu anlaşılacaktır. Özellikle konuyla ilgili olan soruların seri bir şekilde, doyurucu olarak cevaplanması gerekir. Genel olarak bakıldığında sorulan soruların içeriğin eksik olan yönünü tamamladığı görülecektir. Yani bu gibi yorumlar içeriğin daha da kaliteli olmasını sağlar.

Kişisel Blog Sayfalarında Nasıl Yorum Yapılır?


Sitelere eklenen hemen her içeriğin altına yorum kutucuğunun da eklenmesi yorumun önemli olduğuna bir işarettir. Öyle ki yorumların sadece site scripti üzerinden değil, sosyal medya araçları üzerinden de yapılması gerekir. Yorumlar Seo için de çok önemlidir, yapılan yorumların site adına indexlendiği görülecektir. Hatta bazı site sahipleri daha fazla index almak ve kullanıcıların dikkatini çekmek için yorum botu kullanırlar. Bu botlar farklı mail hesapları ve farklı IP adreslerinden siteye girerek gönderiye olumlu bir yorum yaparlar. Fakat bu gibi yorumlar indexlense de yapılan yorumlarda bulunan tamlamalar arama motorunda aranmayacağı için bir işe yaramazlar. 

Dolayısıyla yorumun Seo anlamında siteye katkıda bulunması için organik bir takipçinin yorum yapması gerekir. Özellikle soru sorarak yapılan yorumlar bazı durumlarda içerik etiketlerinin getirdiğinden daha fazla ziyaretçi getirebilir. Çünkü günümüzde neredeyse her sorunun cevabı internette mevcuttur ve istendiği zaman bu bilgilere ulaşılabilir. Bunun farkında olan ziyaretçiler de internetin gücünden faydalanarak sorularına cevap bulmak isterler.

 Etkili Blog Yorumu Nasıl Yapılır?


Kişisel bloglarda paylaşılan içerikler, daha çok samimi bir dille, herhangi bir konuyu açıklamak üzere yazılmışlardır. Dolayısıyla bu içerikler kişilerin ilgisini çeker ve onları yorum yapmaya teşvik eder. Fakat sonradan gelen ziyaretçi yapılan yorumları inceleyip, bunlara cevap verilmediğini görürse yorum yapmadan siteden çıkar. Hem ziyaretçiyi kaybetmemek hem de daha fazla index almak için her yoruma olmasa da, soru şeklinde yapılan yorumlara cevap vermek gerekir. Bu yorumlara cevap verildiği takdirde ziyaretçiler daha fazla soru sorarlar ve bu sorular bile siteye yeteri kadar ziyaretçi gelmesini sağlayabilir.

Sitede yazılan bir yazıya yorum yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar.

- Yazılan konu ile alakasız yorumlar asla yapmayın.

- Yazılan konun altına yorum yaparken kendinize ait veya başka birine ait linkler paylaşmayın.

- Yorumlarınızı edep, ahlak ve toplumsal görgü kuralları çerçevesinde yapmaya çalışın.
   
- Yazılan konu hakkında farklı düşünce ve fikirleriniz varsa sayfanın iletişim kısmını kullanarak yazar ile iletişim kurmaya çalışın. 

 
Yorum Yapmanın Önemi Nedir?


Blog sayfasına yapılan yorumlar, yazar için öncelikle yazısına verilen değerin önemini gösterir. Aynı zamanda yapılan yorumlar yazarın şevkini, gayretini arttırır.  Blog sahibinin yorumlara cevap vermesi demek daha sonra siteye girecek olan ziyaretçilerin de yorum yapma isteğini arttırmak anlamına gelir. Herkes sorusunun cevabını bir an önce bulmak ister. Eğer ilgili bir blog sahibiyseniz ve yorumlara kısa sürede cevap veriyorsanız ziyaretçileriniz de içeriklere yorum yaparak, yorumuna cevap almak üzere defalarca sitenize girecektir.

 
Yorumlara Ne Kadar Sürede Cevap Verilmeli?


Bir blog yazarının gününün belli bir kısmını yapılan yorumlara cevap vermek üzere ayırması gerekir. Böylece ziyaretçilerin soruları cevapsız kalmayacak ve bu ziyaretçiler diğer sorunlar için de aynı bloga girmekten çekinmeyeceklerdir. Dolayısıyla yorumlara en geç 24 saat içinde cevap vermek gerekir.


Doktor Hayat / Kişisel Blog Sayfalarında Yorum Yapma
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

23 yorum :

 1. Yorum olayı çok önemli bencede. Yazılan yorumlara hızlı cevap vermek daha önemli. Birde kalıplaşmış yorumlardan fazla haz duymuyor, az kullanmaya özen gestermenin daha iyi olacağı kanaatindeyim. En sinir edici olayda yoruma cevap yazilmamasi.Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Babamın Gözünden Dünya

   Öncelikle kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Hız konusu gün içerisinde cevap vermek şartıyla 24 saat makul bir süre diye düşünüyorum. Yoruma cevap yazılmaması olayı bazen olabiliyor. Ortak veya benzer yorumlara tek bir cevap verilmesi ile de bu konu çözüme kavuşabilir.

   Saygılarımla

   Sil
 2. Gayet güzel ve açıklayıcı bir anlatım olmuş. Bende aynı zaman da yorum atmadan geçilmemesi lazım mutlaka görüşümüzü ve tebriklerimizi bilmemiz lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Torlak

   Öncelikle kıymetli yorumun ve konuya olan ilgin dolayısıyla teşekkür ediyorum. Şahsım olarak yaklaşık 150 adet blogu takip etmeye çalışıyorum. Lakin çoğu zaman bir kısmını okuyup yorum yapamıyorum. Ancak işlerden vakit bulduğum zamanlarda, yazı eskiden yayınlanmış olsa bile yorum bırakmaya gayret gösteriyorum.

   Saygılarımla

   Sil
 3. Yazınız yine nokta atışı olmuşnteşekkür ederim.Bizler yani sizleri takip eden ve yorum yazan takipçileriniz çoğu zaman;konu ne olursa olsun ciddiye alıp okuduğumuzu gösterdiğimiz yorumlarımızınm cevaplanmasını bekleriz.Bizleri ihmal etmeyin sayın blog yazarları....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Zehra Karabacak

   Öncelikle kıymetli yorumuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Bir önceki yorumda da belirttiğim gibi vakit bulup okuduğum blog yazarı arkadaşların yazılarını okuyup yorum bırakmaya gayret gösteriyorum. Blog yazarlarını yorum yazma konusunda ihmal etmemek gerektiğini düşünüyorum.

   Saygılarımla

   Sil
 4. Bilgilendirme yazıdı için teşekkür ederim . Bazen insanlar bloglarıyla ilgili olmadıkları gibi yazdığınız yorumu dikkate almıyorlar . Yorumlara verilen cevaplar blog sahibinin samimiyetinin göstergesidir. İnsan önce neden blogger olduğunu dşünmeli ve ona göre hareket etmelidir .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Cafe Tigris

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Saygılarımla

   Sil
 5. Ben yorumlara yanit verilmemesini saygisizlik olarak görüyorum.evinize gelen konugu kötü karsilamak gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın D. Soygul

   Çok güzel bir örnek olmuş. Yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ediyorum.

   Saygılarımla

   Sil
 6. yorum bi blog yazarı için çok önemli o nedenle vaktim olduğu kadar çok ve her türlü bloga yorum bırakmaya çalışıyorum her zaman aynı şekilde dönüş olmuyor ama yine de etkileşim kurduğum için ben memnunum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Audrey

   Aslında yorum bırakarak farkında olmadan bir kitle kazanıyorsunuz. Belki yorum yazdığınız kişi yazınıza yorum yapmamış olabilir. Ama sizin yapmış olduğunuz etkili bir yorumu dikkate alan başka bir okur sizi araştırmaya, sizi takip etmeye başlayacaktır. Yeter ki yorumlarınızı eksik bırakmayın. Emin olabilirsiniz ki güzel bir yorum güzel bir çevreyi de yanında getirir.

   Kıymetli yorumunuz ve konu olan ilginiz için teşekkürlerimi sunuyorum.

   Saygılarımla

   Sil
 7. Yorum yapma konusunda bu kadar ayrıntılı bilgileri daha önce okumamıştım, hem yorum yapacak kişilere hem de blog/site sahiplerine bilgiler vermişsiniz. Ayrıca bir kaç yorumu da okudum "D. Soygul"un yorumuna katılıyorum, her yorum elden geldiğince cevaplanmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Servet Aslan

   Öncelikle kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilgin dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Biz blog yazarları bir evin (Blogumuzun) sahipliğini yaparken; misafirlerimizin (okurlarımızın) bizlere en güzel hediyesi olan (yorumları) en güzel şekilde karşılamalıyız düşüncesine fazlasıyla katılıyorum.

   Saygılarımla

   Sil
 8. Vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Güzel bir makale olmuş bu işe başlayan her webmaster ve ziyaretci arkadaşların bilmesi gereken konulara deyinmişsiniz..


  www.hdfilmcini.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Uğur Aslanbaş

   Kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum lakin yazıyı tam okumamışsınız. Hususen belirttim. Yazılan konun altına yorum yaparken kendinize ait veya başka birine ait linkler paylaşmayın diye ama ne yazık ki yukarıda okuyup aşağıdaki yorumda aynı hassasiyeti gösterememişsiniz.

   Saygılarımla

   Sil
 9. Blog yazarlığında yorum yapmak gerçekten çok önemli. Hem kendi blogunu tanıtmak açısından hem de yazar ile etkileşim kurma açısından... Blog yazmanın amacı da zaten etkileşim olduğu için ne kadar çok yorum yazarsak o kadar iyi. Elinize sağlık güzel bir şekilde açıklamışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Musa Özsarı

   Öncelikle kıymetli yorumunuz ve yazıya olan ilginiz için teşekkür ediyorum. Bu yorumunuz vesilesi ile bir hususu dile getirmek istiyorum. Kimi zaman yazılan makalede ifade etmek istediklerimizi yazsak da bazı şeyler unutuluyor. Okurların yorumları çoğu zaman unutulan kısımları tamamlanıyor. Buda yorumun faydasını bir kez daha ortaya koyuyor.


   Saygılarımla

   Sil
 10. Web sitenizi gerçekten çok beğendim. Arkadaşlarıma da önereceğim. Faydalı bir site.

  YanıtlaSil
 11. Bloglar guzel herkes blok yazarlarina seo icin yorum yapiyor peki bunlar olmasaydi ozaman ne olurdu.

  YanıtlaSil
 12. Yazınızı çok beğendim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 13. Yazdıklarınızı okudum ve kesinlikle katılıyorum. Sitenin düzenli bir şekilde güncellenmesi ve moderatörlerin yapılan yorumlara en hızlı şekilde cevap vermeleri ziyaretçilerin yeniden gelmeleri için önemlidir.

  YanıtlaSil
 14. Yorum verilebilecek yazılar olması tercih edilmesi gerek bence.

  YanıtlaSil