FAYDALI UYGULAMALAR 2

Google Drive Nedir? Google Drive Kullanımı ve Google Drive Ne İşe Yarar


Google Drive, bulut depolama konusunda kullanıcılarına gerçekçi bir deneyim yaşatmak amacıyla Google tarafından sunulan yönetilebilir depolama sistemedir. 24 Nisan 2012’de kullanıma sunulan Google Drive’ı kullanarak sizin için önemli olan dosyalarınızı bulut sunucu hesabınıza yedekleyebilir ve daha sonra bu dosyalara tüm cihazlardan internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilirsiniz.

Böylece yaşanabilecek olası veri kaybı riskini sıfıra indirmekle kalmaz dosyalarınıza evden, ofisten, işten ve cepten kısacası her yerden erişebilirsiniz. Google Drive ayrıca depoladığınız dosyalarınızı, sunumlarınızı, çizimlerinizi, formlarınızı ve çok daha fazlasını farklı kişilerle paylaşarak ortak düzenlemenize olanak sağlayan bir ortama sahiptir.

Google Drive Kullanımı


Google Drive Kullanımı


Google Drive’ın kullanımı son derece basittir. Öncelikle Google Drive’ı kullanmaya başlamanız için bir Google hesabı sahibi olmanız gerekiyor.  Şayet henüz bir Google hesabınız bulunmuyorsa Gmail üzerinden kendinize hemen bir Google hesabı oluşturarak Google Drive’ı kullanmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Google hesabınızı aldıktan sonra artık Drive’ı kullanmaya başlayabiliriz. Google Drive’ın kullanılabilir hem masaüstühem de Android ve iOS sürümleri bulunuyor. Bunlardan herhangi birini indirerek Google Drive’dan tam performansla faydalanabilirsiniz. Yok, yazılım veya uygulamaya ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız o halde Google Drive Web sürümünü kullanarak tüm Drive avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Tüm ücretsiz hesaplar için Google, 15 GB depolama hacmi sunmaktadır. Bu boyuta sahip bulut sunucu hesabınıza resimlerinizi, dosyalarınızı ve dokümanlarınızın tümünü yedekleyebilirsiniz. Google’ın arayüz gelişticileri Drive konusunda büyük bir hasassiyetle çalışmış ve tüm seviyedeki kullanıcıların son derece kolay bir şekilde Drive hizmetlerinden faydalanabilmesi için son derece basit ve temel bir tasarım geliştirmiş.

Web sürümünü kullandığınızda sağ kısımda yer alan “Yeni” düğmesine bastıktan sonra klasör oluşturma, klasör düzenleme, Google dokümanı oluşturma veya hesabınıza bilgisayarınızdan dosya yükleme gibi seçeneklerin tümüne ulaşabiliyorsunuz.

Masaüstü sürümündeyse kurulumu tamamladıktan sonra bilgisayarınıza bir Google Drive klasörü oluşturuluyor. Bu sayede dosyalarınızın hemen tamamını Google Drive’a kolayca istediğiniz seçeneklerle yerleştirebiliyor ve her an elinizin altında bulunan dosyaları düzenleyebiliyorsunuz. Bu klasörü tıpkı bilgisayarınızın kendi klasörüymüş gibi kullanabiliyor, masaüstüne kısayol oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca Google Drive’ın masaüstü sürümü kurulumunu gerçekleştirdikten hemen sonra herhangi bir dosyaya sağ tıkladığınızda bu dosyayı Google Drive’a kolaylıkla gönderme seçeneğine de sahip olabiliyorsunuz.

Google Drive Ne İşe Yarar?


Google Drive’ın başlıca avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bulut sunucu mekanizması sayesinde dosyalarınız hem sürekli güvende hem de her yerden erişilebilir hale geliyor. Çapraz platform desteği sayesinde Google Drive üzerindeki dosyalarınıza tüm cihazlardan ve Web sürümünden ulaşabiliyorsunuz.
 • Mail ile gönderme zahmetine katlanamayacağınız büyük boyutlu dosyaları (Örneğin 2 GB) arkadaşlarınızla veya meslektaşlarınızla kolayca paylaşabiliyor ve ortak sanal çalışma alanları oluşturabiliyorsunuz.
 • Google Drive hesabınız içerisinde anahtar kelime bazlı aramalar yaparak gözden kaybettiğiniz dosyaları anında bulabiliyor, dosya türüne göre aramalar gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Google Docs ve diğer hizmetleri sayesinde tüm ofis yazılımları web sürümüyle dahi elinizin altında yer almış oluyor. Bu yazılımlar sayesinde kolayca istediğiniz doküman ve sunumları meydana getirebiliyorsunuz.
 • Sürekli ulaşılabilir bir servis olan Google Drive sayesinde USB bellek taşıma zorunluluğunuzu ortadan kaldırıyor ve tüm cihazlardan erişilebilir bir ortam meydana getiriyorsunuz.
 • Birçok dosya türünü Google Docs sayesinde yazılımınız olmasa dahi görüntüleyebiliyorsunuz. Örneğin  .ai yaniAdobe Illustrator  ve.psd Photoshop dosya uzantlarını bile tek tıkla görüntüleyebiliyorsunuz.
 • Depolama alanının yeterli gelmemesi halinde ekstra düşük ücretler karşılığında alanınızı arttırabiliyorsunuz.
 • En önemlisi bu ve bunlar gibi daha birçok avantaja tamamen ücretsiz olarak sahip oluyorsunuz.
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

5 yorum :

 1. Arada sırada kullanıyorum ben gerçekten çok faydalı bir uygulama Google çok büyük bir şirket, müşterisine her çeşit imkanı sunuyor.
  Teşekkür ederim paylaşım için.

  YanıtlaSil
 2. Sayın Gökhan Tekin

  Kıymetli yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ediyorum.

  Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

  YanıtlaSil
 3. Google Drive benimde vazgeçmediğim uygulamalardan. Özellikle yeni bir telefona geçişte ve ya telefonumun alanını çok doldurmak istemediğim videolarım için güzel bir uygulama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Burçak Gülsüm

   Kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil