KİŞİSEL BLOG YAZARLIĞI VE OKUYUCU ETKİLEŞİMİ

Okuyucular İle Blog Yazarı Arasındaki İlişki


Blog yazarlığında başarılı işler çıkartmak ve web mecrasında en çok okunan yazarlardan biri olmak istiyorsanız kişisel blog yazarlığı ve okuyucu etkileşimi konusuna çok önem vermeniz gerekir. Ne kadar iyi bir blog yazarı olursanız olun şayet okuyucularınızla etkili bir iletişim kuramıyorsanız bloğunuzda yazmış oldunuz kaliteli içeriklerin hiçbir önemi kalmaz.

Kişisel bloglarında başarılı olmuş kişilere şöyle bir bakın. Bu kişilerin mutlaka kendi okuyucu kitleleri ile etkili bir iletişim kurduklarını ve mutlaka okuyucularını bir yerlerden yakaladıklarını görebilirsiniz.

Okuyucu İle Yazar Arasındaki İlişki


Okuyucular ile blog yazarı arasındaki ilişki başarılı blogların temel sırrıdır. Unutmamanız gereken okuyucu öncelikle bloğunu takip ettiği yazarı tanımak ve onunla empatik bir ilişki kurmak ister. İşte bir blog yazarı olarak sizin de yapmanız gereken öncelikle okuyucularınıza açık, net ve dürüst bir şekilde kendinizi tanıtmak ve onlarla bir bağ kurmaya çalışmaktır.

Şayet kendinizi okuyucularınıza doğru bir şekilde anlatmayı başarabilirseniz okuyucularınız sizinle bir etkileşim kurmaya ve yazılarınızı takip etmeye başlar.

Okuyucularınız İle İletişime Geçin


Bir blog yazarının yapmaması gereken hatalardan birisi de okuyucuları ile iletişime geçmeyip ulaşılmaz adam imajına bürünmektir. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır. Okuyucularınız ile sağlıklı bir etkileşim kurarak takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız mutlaka takipçi kitleniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Örneğin okuyucularınızın sorularına mutlaka yanıt verin. Onların yazılarınız hakkında yorum yapmasının önünü açın ve yapmış oldukları yorumlara siz de cevap verin. Konu ile ilgili daha geniş bilgilere ulaşabileceğiniz "Kişisel Blog Sayfalarında Yorum Yapma" makalemi okuyabilirsiniz 

Bunun yanında takipçi kitlenizin de sosyal medya hesaplarınızı takip etmesini ayrıca siz de takipçilerin hesaplarını takip ederek aranızdaki etkileşimi güçlendirebilirsiniz. Yine konu ile alakalı yazmış olduğum "Kişisel Blog Ve Sosyal Medya" makalemi okuyabilirsiniz.  

Blog Sahibi Takipçiler


Kişisel blogunuzu takip eden takipçileriniz arasında kendi bloğu olan takipçileriniz de olabilir. Bunu anlamanın en etkili yolu da yukarıda da bahsettiğimiz gibi okuyucularınızla birebir iletişim içine girmeniz olacaktır.

Eğer kendi bloğu olan bir takipçiniz varsa ve siz de onunla aktif bir iletişim içine girerseniz kendinize dolaylı yoldan bir reklam kanalı açmış olursunuz. Bir blog sahibi takipçiyle iletişim içine girmek takipçi sayınızı artıracak en etkili yollardan biridir.

Yazı Diliniz Önemli


Okuyucularınız ile etkileşime geçerek takipçi sayınızı artırmanın en temel kurallarından biri de bloğunuzda kullandığınız yazı dilidir. Yazı diliniz çok önemlidir ve bu işin ana ilkesidir.

Sadık bir takipçi kitlesine sahip olmak isteyen blog yazarları mutlaka akıcı ve de samimi bir dil ile okuyucularına yaklaşmalı kesinlikle soğuk ve mesafeli ayrıca da bir şeyleri dikte edici ifadelerden kaçınmalıdır.

Yazılarınızı yazarken karşınızda bir arkadaşınız var ve siz de onunla sohbet ediyormuş gibi düşünerek yazılarınızı yazın. Bu anlatım dili okuyucularınızın sıkılmadan yazılarınızı okumasını ve sizin sadık birer takipçiniz olmasını sağlayacaktır.

Anlatacağınız Hikâyeyi Kişiselleştirin


Okuyucularınızın sizinle etkileşim içine girmesi bir başka deyişle empati kurması için anlatacağınız konu ne olursa olsun mutlaka olayı kişiselleştirin ve tıpkı sizin başınızdan geçen bir olayı anlatıyormuş gibi bir yazı dili kullanın. İnsanlar gerçek ve de kişisel hikâyelerden hoşlanırlar. Bu onların sizinle çok daha rahat bir şekilde etkileşim kurmasını sağlar.

Okuyucularınız İle Diyalog Kurmaya Çalışın


Okuyucuları ile diyalog kurmaya çalışan blog yazarları diğer blog yazarlarına göre çok daha fazla takipçi kitlesine ulaşırlar. Bunun çeşitli yolları var. Yazmış olduğunuz yazının içeriğinden tutun da karşılıklı olarak konu hakkında tartışma platformu oluşturmaya kadar aklınıza gelen her yolu deneyin. Eğer bunu başarırsanız takipçi sayınızın adeta bir virüs gibi yayılarak çoğaldığını görebilirsiniz. 


Doktor Hayat / Kişisel Blog Yazarlığı Ve Okuyucu Etkileşimi
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

10 yorum :

 1. Çok faydali bilgiler. Ben de okuyucuyla samimi bir iletisimi seviyorum. Tabii saygi çercevesinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın D.Soygul

   Öncelikle kıymetli yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Evet, blog yazarlarının okuyucu ile saygı çerçevesinde iletişimi önemli bir husus. Bu hususun düzgün bir şekilde yürütülmesi her iki taraf içinde büyük bir fayda sağlayacaktır.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 2. Çok güzel bir bilgi yazısı olmuş elinize sağlık. Size katılıyorum. Özellikle okuyucularla etkileşimde olmak. Blogspota henüz yeni katıldım ancak o kadar güzel insanlarla karşılaştım ki desteğini, bir yorumunu esirgemiyorlar. Çoğu sosyal platformda böyle bir durum yok. O yüzden kendimi blogumda çok iyi hissediyorum ve umarım bende aynı hissi okuyucularıma verebilirim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Kısanın Güncesi

   Öncelikle kıymetli yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Blogunuzu kısa bir inceleme fırsatı buldum. Ve gördüm ki okuyucularınızla olan etkileşiminiz çok güzel. İnanıyorum ki yakın zamanda başarılı bloglar arasında sizde yer alacaksınız.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 3. Kendi adıma dikkat etmeye çalıştığım konular bunlar.. Samimi bir dil kullanmak,sorulara cevap vermek.. ki iletişimin temeli de bunlar diye düşünüyorum.
  Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş,teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 4. Sayın Şirin Kanatlar

  Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginiz dolayısıyla teşekkür ediyorum.

  Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

  YanıtlaSil
 5. Bence yazılarınızı milyonlar okuyor gibi yazmalısınız. Benim çok para kazanmam ve başarılı olmam bu ilkeye bağlıdır...
  Geliştirilebilir bu makale için teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Vural Egemen

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginiz dolayısıyla teşekkür ediyorum.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 6. Blog yazarlığında okuyucular ile başarılı bir iletişim kurmak son derece önemli. Çünkü yazılarınızı okunması için yazıyorsunuz. Yani kendinize belirli bir kitle oluşturmak için. Bunun için de okuyucular ile kaliteli bir iletişim kurulmalı. Bu konuda da faydalı içerikler paylaşmışsınız zaten. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Musa Özsarı

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginiz dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil