FAYDALI UYGULAMALAR

StumbleUpon


StumbleUpon


Blog yazarı arkadaşlar için faydalı bir o kadar da işlevsel bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Geçen günlerde değerli mühendis arkadaşım Fatih Özel ile aramızda geçen bir muhabbet esnasında StumbleUpon adlı bir sosyal medya uygulamasından bahsetmişti. Uygulama çoğunlukla İngilizce içerik sayfaları ile dolu olsa da Türkçe içerik ile yayın yapan sayfaların sayısı hızla çoğalmakta. StumbleUpon hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

StumbleUpon ne demek?

StumbleUpon kelime anlamı olarak rastgele, tesadüfen gelmek anlamına gelmektedir.

StumbleUpon nedir?

StumbleUpon tüm dünyadaki internet sitelerini içine alan ve internet kullanıcısı insanların beğenisiyle bizlerin internetteki faydalı sitelere erişimini sağlayan bir sosyal inleme sitesidir.  Aynı zamanda StumbleUpon web sayfamızı veya blog sayfamızı saklamanıza paylaşmamıza imkân veren bir sayfadır.

StumbleUpon nasıl işler?

StumbleUpon adresine giderek varsa facebook hesabınızla veya oluşturacağınız yeni bir hesap ile kayıt işleminizi tamamlıyorsunuz. Kayıt işleminiz bittikten sonra açılan sayfada ilgi alanlarınızı seçiyorsunuz. Bu şekilde ilgi alanlarınız ile ilgili dökümanlar sayfa akışınızda gözükmeye başlıyor. Ayrıca  profil sayfanıza girerek ilgili alanları dolduruyorsunuz. Akış sırasında tarayıcımızda o an açık olan bir siteyi beğenirseniz “I like it!” butonuna tıklıyorsunuz ve site Stumbleupon profilinizde beğendiğiniz sayfalar arasında yerini alıyor. Bu sayede beğendiğiniz sayfalar takipçileriniz tarafından da ulaşılabilir hale geliyor. Ayrıca sayfada bulunan “Stumble!” butonuna her tıkladığınızda ilgi alanlarımızla ilgili yeni bir sayfa karşınıza çıkıyor. Olaylar bununla da sınırlı kalmıyor. Sizde web sayfanızda veya blog sayfanızda yayınlamış olduğunuz blog yazılarını link, etiket ve kısa bilgiler girerek bu sayfadan yayınlayabiliyorsunuz.

StumbleUpon Faydaları nedir?

StumbleUpon ile yeni sayfalar keşfedersiniz. Keşfettiğiniz sayfalar vesilesi ile yeni bilgiler edinirsiniz. Web sayfanızda ve Blog sayfanız yayınlamış olduğunuz yazıları StumbleUpon’da paylaşarak farklı kitlere ulaşırsınız. Yeni ziyaretçiler yeni okurlar kazanırsınız. Sayfanızın organik ziyaretçi sayısında gözle görülür artışlar gözlemlersiniz.

İyi bir blog yazarı olmak ve dolu dolu bir bilgi birikimine erişmek için muhakkak surette kullanmanız gereken bir uygulama. Uygulamayı kullandıkça blog sayfanız veya web sayfanız için keyifle içerik üretmeye başlayacaksınız. Ayrıca uygulamayı  Chrome, Firefox eklentileriyle keyifli bir hale getirebilirsiniz. Emin olun uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra bağımlısı olacaksınız.

Bu güzel uygulamayı tanımama ve sizlerle paylaşmama vesile olan değerli mühendis arkadaşım Fatih Özel’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

6 yorum :

 1. Çok güzel açıklamalar Doktor Hayat kardeşim.Paylaşım için teşekkürler.Yazılarını merakla bekliyorum.Sevgilerim ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece Evren Hanımefendi kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 2. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sosyal imleme sitelerinin önemi giderek artıyor. Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda StumbleUpon'dan üyelik aldım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli Blogunu Tanıt sayfası faydalı olabildik ise ne mutlu

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
  2. Faydalı oldu, StumbleUpon'dan ziyaret almaya başladım. Ayrıca takip edilesi bloglar da mevcut. Saygılar:)

   Sil
 3. Hemen deneyeceğim teşekkür ederim tanıtımınız ve güzel anlatımız için.

  YanıtlaSil