KİŞİSEL BLOG VE SOSYAL MEDYA

Kişisel Blogların Sosyal Medya Hesaplarıİnternet sitesi sahibi olmanın giderek daha da kolaylaştığı günümüzde kişilerin site açmak için yaptıkları ilk çalışmalar genel olarak kişisel bloglar olmaktadır. Kişisel bloglar herhangi bir konu üzerine açılabileceği gibi farklı konular üzerinde de temellendirilebilir. Burada önemli olan blog sahibinin iyi bildiği şeyleri, bu konuda meraklı olan kitleye sunmasıdır. Fakat gerek SEO düzeni gerekse içeriklerin konuları bakımından kişisel blogların organik takipçi ile ilk sıralara çıkmaları blogun açıldığı ilk dönemde mümkün değildir.


Çünkü bu blogların çoğu genel olarak farklı konular üzerinde temellendirilir. Bu da sitenin arama sonuçlarında çok geride kalmasına neden olur. Tek bir konu üzerinde yoğunlaşan bloglar ise daha hızlı gelişim kaydederek üzerinde çalışılan anahtar kelimelerde hızlı bir şekilde yükselme gösterirler. Daha fazla ziyaretçi çekmek isteyen kişisel blog sahiplerinin sosyal medya hesapları açarak bloglarını tanıtmaları gerekir.


Kişisel Blog Yazarları Sosyal Medyayı Neden Kullanmalı?Hemen herkesin en az bir sosyal medya sitesine üye olması sosyal medya platformlarının ne kadar yaygın olduğunu ispatlayan bir durumdur. Özellikle son dönemin gözdesi, twitter, İnstagram gibi uygulamaları kullanan kişilerin sayısının çok fazla olduğu görülür. Kişisel blog sahiplerinin bu platformlarda birer hesap açarak takipçi kazanmaları ve her paylaşımdan sonra sosyal medya üzerinden de siteye içerik eklediklerini takipçilerine bildirmeleri gerekir. Bu sayede sosyal medya hesaplarını kullanarak siteye gelen ziyaretçi sayısını arttırmak üzere backlink alınmış olunur.


Özellikle haber ve spor sitelerinin sosyal medya araçlarından paylaştıkları gönderilere bakılacak olursa, kişilerin ilgisini çeken başlıklara sahip oldukları görülür. Dolayısıyla sosyal medya paylaşımı yaparken bu paylaşım üzerinde de biraz çalışmak gerekecektir. Amaçlanan şey paylaşımı gören kişinin siteye girmesini sağlamak olmalıdır.


Kişisel blog sahiplerinin sosyal medya konusunda yaptıkları yanlışlardan biri de takipçi satın almaktır. Takipçi satın almak görünüşte kısa yoldan çözüm gibi algılansa da yapılabilecek en kötü şeylerden biridir. Kişisel blogda paylaşılan konuların, alınan takipçilerin ilgisini çekmemesi demek bütün çalışmanın boşa gitmesi demektir. Bu nedenle kişisel blogların sosyal medya hesapları için reklamlar yapılmalı ve organik takipçi kazanılmalıdır. Böylece düzenli ziyaretçiler kazanılabilir.


Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı


Kişisel Blog Yazarları Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı? 

 

Kişisel bloga yeni bir içerik eklendiğinde, bloga bağlı olan sosyal medya hesaplarından yazıyla ilgili kısa bir kesit paylaşılmalıdır. Yazının tamamını eş zamanlı olarak paylaşımınızla ile paylaşırsanız sitenize ziyaretçi gelmeyecektir. Aynı zamanda bütün sosyal medya sitelerinin index hızı çok yüksektir. Yazıyı ilk olarak burada paylaşmak SEO konusunda da sitenizde sorun yaşamanıza neden olabilir. Sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparken atılan başlıklara da dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda yazının en ilgi çekici noktasında yazıyı bitirmek ve link eklemek daha fazla ziyaretçinin siteye girmesini sağlayacaktır. Böylece kısa süre içinde dikkat çekici ve ilgi gören bir kişisel bloga sahip olabilirsiniz.Kişisel Bloglar İçin Sosyal Medyayı Kullananın Getirileri Nelerdir? 

 

Kişisel blogların bağlı oldukları sosyal medya hesaplarının olması düzenli olarak ziyaretçi kazanmak için oldukça önemlidir. Eğer blogda paylaşılan içerikler belli bir grubun dikkatini çekmişse, sosyal medyadan yapılan paylaşımlar sayesinde bu gruba yeni bir içeriğin siteye eklendiği haber verilebilir. Böylece ziyaretçi sayısı artacağı gibi paylaşımları beğenen kişilerin yorum yapma ihtimali de artar. Bol yorumlu içeriklerin bulunduğu siteler daima diğerlerinden bir adım daha öndedir. Yorumlar hem Seo için hem de ilgili bir blog yazarı olduğunuzu ispatlamamanız konusunda sizlere yardımcı olacaklardır. 

  

Kısacası kişisel blog ve sosyal medya ayrılmaz bir bütündür.

Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

12 yorum :

 1. Gerçekten çok güzel bir paylaşım. Herkes blogger ihtiyacı olacak bir konu.
  http://ucluklavye.blogspot.com.tr/2016/01/kacamak-bir-sabahtan-gunaydn.html

  Merhaba arkadaşlar yeni yazımı yayımladım. '' Kaçak bir sabahtan günaydın ''.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Serdar Torlak

   Değerli yorumunuz ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Lakin bir hususu hatırlatmak isterim. Normal şartlarda yazının altına konu ile aklası olmayan bir yazıyı ve linki yayınlamam. Sizden ricam gerek bu sayfada olsun gerekse başka bir blog sayfasında olsun konu ile alakalı olmayan yorum asla yapmayın.

   Sayfasına yorum yaptığınız kişi sizin yorumunuzu görünce zaten yanıtlar. Ayrıca sayfanızı da ziyaret eder. Yorum yapacağı veya okuyacağı yazılarınızı okur ve yorumlar.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 2. Ben de bir blog yazmaya çalışıyorum. Benim için güzel bir bilgi oldu sağ olun.
  Blogumu bakmak isterseniz yorum ve önerilerinizi almak isterim...

  http://engelsizrenkler.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Abdullah Tığ

   Değerli yorumunuz ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Lakin bir hususu sizede hatırlatmak isterim. Konu ile ilgili Serdar Torlak beyefendiye yapmış olduğum yorumu okumanızı rica ediyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 3. Yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Dreamella

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 4. Tesadüf eseri bugün ben de sosyal medya konusunu ele aldim blogumda. Benim favorilerim instagram ve google. Arac olarak kullaninca sosyal medyanin faydasi çok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın D. Soygul

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Evet sosyal medya yerinde bir arac olarak kullanıldığında etkin bir rol oynuyor.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 5. Elinize sağlık. Güzel ve faydalı bir yazı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Ece Naz

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil
 6. Kişisel blog ve diğer bloglar için sosyal medya kullanımı gerçekten önemli. Siz de bu konuda faydalı bilgilere değinmişsiniz. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Musa Özsarı

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   Sil