KİŞİSEL BLOG YAZARLIĞI VE KARİYER

Blog Yazarlığı Ve KariyerÖzellikle son yıllarda pek çok kişi kendi kişisel blog sitelerini açsa da ortada mevcut olan pek çok kişisel bloglara baktığımızda özellikle de ülkemizde bu işe yeterince değer verilmediğini açık ve net bir şekilde görebiliyoruz.

Öncelikle bakıldığında kişisel blogların uzun soluklu olmadığını ve istikrarlı bir şekilde bu işe emek harcayanların çok sınırlı sayıda olduğunu görebiliyoruz. Uzun soluklu ve de istikrarlı bir şekilde bu işe gönül vermek kişisel blog yazarlığı ve kariyer yapma konusunda anahtar kelime olarak karşımıza çıkıyor.

Çoğu kişisel blog yazarı açmış olduğu blogdan en kısa sürede geri dönüşüm almak istediği için blog macerası pek çok kişi için hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Genellikle internet vasıtası ile kolay yollardan para kazanmak için bir kazanç kapısı olarak görülen kişiselbloglar zaman ve de emek harcanmadan kısa yoldan köşeyi dönme kapısı olarak görüldükçe bu gibi başarısız blog girişimleri ile daha çok karışılacağız gibi görünüyor.  

Blog Yazarlığı ve Kariyer


Yukarıda da bahsettiğim gibi Kişisel blog yazarlığı yaparak kariyer elde etmek zor gibi görünse de imkânsız değil. Sabırlı bir çalışma, araştırmacı bir kişilik, sürekli değişim ve yeniliklere açık olmak, istikrarlı bir şekilde içerik üretmek ve takipçi kitlenize hitap edecek kaliteli ve de faydalı içerikler üreterek maddi anlamda çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Önemli olan bu saydığımız kriterlere göre hareket etmek ve kısa zamanda büyük beklentiler içine girmemek.

Emeksiz Yemek Olmaz


Kişisel blog sahibi olarak internetten blog yazarak ciddi paralar kazanmak istiyorsanız daha önceden de söylediğimiz gibi bu işe zamanınızın büyük bir kısmını ayırmanız gerekli. Öncelikle ilgi duyduğunuz alanları belirleyin. Herkesin olduğu gibi sizin de mutlaka ilgi duyduğunuz konular vardır. Bu konular üzerinde yoğunlaşarak detaylı araştırmanızı yapın ve yazmaya hazır olduğunuz anda da yazılarınızı yazmaya başlayın.

Göreceksiniz ki ilk başlarda beklediğiniz takipçi sayısına ulaşamazsanız bile bir süre sonra emeğinizin karşılığını alacak ve takipçileriniz ile aranızdaki etkileşimi artırarak istediğiniz sonuçlara ulaşacaksınız.

Kişisel Blog Yazarlığı Size Ne Kazandırır


 • Kişisel blog yazarlığı her şeyden önce size sabırla çalışmayı ve de planlı bir şekilde davranmayı öğretir. Bu ise sizin kariyerinizi şekillendirmenizde en çok işinize yarayacak meziyetlerden biri olarak karşınıza çıkar.
 • Kişisel blogunuza her yazdığınız yazıda yazma yeteneklerinizi biraz daha geliştirirsiniz.
 • Konuları araştırdıkça araştırmacı ruhunuz gelişir ve daha çok şey öğrenerek keşfedersiniz.
 • Sizinle benzer düşünceleri olan okuyucu kitleniz ile tanışarak çevrenizi genişletirsiniz.
 • Kişisel blogunuzu geliştirerek takipçi sayınızı artırdıkça yazmış olduğunuz konuda otorite olabilir ve o konu hakkında sürekli fikrine başvurulan biri haline gelebilirsiniz.
 • Sürekli yeni içerikler ürettiğinizden bu durum belki de içerik yazarlığı konusunda size yeni bir kariyer fırsatı doğurabilir.
 • Blogunuzda yazmış olduğunuz konular ile ilgili eğer kendinizi bir otorite olarak kabul ettirebilirseniz konunuz ile ilgili iştigal eden şirketlerden iş teklifi alabilirsiniz.
 • Blogunuzun takipçi sayısını artırdıkça çeşitli sektör ve kişilerden reklam alabilirsiniz.
 • Konunuz hakkında danışmanlık faaliyetleri yürütebilirsiniz.
 • Kişisel blog yazma hakkında isteyen kişilere ücretli olarak dersler verebilirsiniz. Şu an profesyonel olarak düşünen pek çok blog yazmaya hevesli kimse bu tür dersler almak için popüler blog yazarları arıyor.
 • Blogunuzda herhangi bir ürün veya marka ile ilgili tanıtım yazıları yazarak para kazanabilirsiniz.
 • Son yıllarda iş dünyasında kendi kişisel bloğu olanlara çok önem veriliyor. Bu bağlamda yapmış olduğunuz bir iş başvurusunda diğer adaylara oranla şansınızı artırabilirsiniz. 

Doktor Hayat / Kişisel Blog Yazarlığı Ve Kariyer
Post A Comment
 • Blogger Comment using Blogger
 • Facebook Comment using Facebook
 • Disqus Comment using Disqus

14 yorum :

 1. 'Emeksiz yemek olmaz' diyerek ne güzel durumu özetlemişsiniz. Aslında Türkiye'de blog okuma alışkanlığı yine sadece blog yazarları tarafından edinildiği için işin kariyer haline dönüşmesi biraz zor hale geliyor. Yurtdışındaki takip ettiğim bloglara baktığımda insanlar blog yazma işini çok güzel kariyer haline getirmiş fakat bizde sadece 'içerik yazarlığı' üzerinden para kazanmak işinden fazlasına gidemiyor maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Oktay Yenitürk

   Maalesef ülkemizde blog yazarlığına pek bir ehemmiyet verilmiyor. Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginiz dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 2. Blog yazarı olarak yeniyim ve olabildiğince çeşitli içerikler ile takipçilerime bilgi sağlamaya çalışıyorum. Sanırım çoğu blog yazarı da para kazanma hayaliyle açıyor ama önemli olan detaylı ve gerçekten faydalı bilgiyi özgün bir şekilde sağlayabilmek. Blog yazarlığı ile nasıl para kazanılır fikrim yok ama önceliğim kendimi bu alanda geliştirmek, daha iyi bilgi sağlayabilmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Kısanın Güncesi

   Öncelikle blog yayıncılığı hayatınızda başarılar diliyorum. Faydalı içerikler ürettiğiniz sürece siz istemeden de kazanç elde etmek için teklifler alacaksınız. Değerli yorumunuz ve konuya olan ilginiz dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 3. tebrıkler guzel bır yaklasım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Lezzet Tramvayı

   Kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginiz dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 4. Gercekten emek istiyor ozen istiyor vakit istiyor paylasimlara gore bilgi istiyor yada hissetmek istiyor o yuzden blog yazari olarak olmasa da okuyucu olarakta bunlari bekliyoruz hepimiz degilmi :) cok katildigim bir paylasim tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Bir Defne Masalı

   Öncelikle kıymetli yorumunuz ve konuya olan ilginiz için teşekkür ediyorum. Evet, sizinde değindiğiniz gibi blog yazarlığı emek, vakit ve bilgi isteyen bir iş. Ayrıca blog yazarlığı sorumluluk gerektiren bir iş. Çünkü okuyucuya doğru ve güvenilir bilgi sunmak zorundasın. Bu vesileyle de blog yazarlarına büyük bir görev düşmüş oluyor.

   Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

   Sil
 5. Hiç bir işte emek vermeden başarıyı elde etmek mümkün olmayacağı gibi blog yazarlığında da emek vermeden hiç bir yere gelinemez. Bunu da kaliteli bir makale ile açıklamışsınız. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Sayın Blogumu Tanıt

  Elimden geldiği kadar blog yazarlığının nedenli emek isteyen bir iş olduğunu ve bunun yanında da blog yazarlığı ile bir kariyer elde edilebilir mi anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir.

  Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

  YanıtlaSil
 7. yazılarınız aşağıda verdiğim linkteki kişi tarafından çalınıyor.

  http://yasamimdoktor.com/uncategorized/kisisel-blog-yazarligi-ve-kariyer/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Balböceği İle Kozmetik

   Uyarınız için teşekkür ediyorum. İlgili sayfa ile yaklaşık 1 aydır süren bir mücadelem var. Karşı taraftan hala bir dönüş alamadım. Son çare mahkeme olacak sanırım.

   Sil
  2. çalmmamış bence size link vermiş bundan daha iyi ne olabilir ki. Bedava bu siteye backlink vermiş bilmem dikkat ettiniz mi
   Benim blogumada beklerim arkadaşlar :)

   Sil
  3. Sayın Yüksel Duman

   Bu işin adı apaçık adi bir hırsızlıktır. Eğer sayfama link vermiş olsaydı öncelikle kaynak şu der kaynak belirtirdi. İkinci olarak hadi diyelim bir kaç yazıya link verdiniz. Arkadaşım her yazdığım yazıyı orada bot yardımıyla çekip yayınlamak ahlaksızlığın diğer adıdır. Ve son olarak şu söyleyeyim. Bu ahlaksızlığı yapan kişi farklı sayfalardan da insanların özel fotolarının yayınlandığı yazıları çekip sayfasında yayınlanmaktadır.

   Şimdi size soruyorum Yüksel Bey azıcık dikkat ettiniz mi? Bunun adı bir baclink değil; adice yapılmış bir emek hırsızlığıdır.

   Saygılarımla

   Sil